Terapija – upute i praktični savjeti

Potaknuta brojnim upitima u našoj FB grupi To nisam ja – to je moja Štitnjača! o terapiji, kada je i kako uzimati, odlučila sam napisati par važnih naputaka za sve koji se po prvi put susreću sa svojom svakodnevnom zadaćom uzimanja nadomjesnih hormona ili one koji to već čine, ali se iz nekog razloga nađu u nedoumici.
~
Ako vam se dogodi da zaboravite ponijeti svoju terapiju na put, javite u našu FB grupu To nisam ja – to je moja Štitnjača! Grupa ima zaista puno članova, iz svih smo dijelova svijeta i ono najvažnije – poznati smo po međusobnom pomaganju. Sigurno ćemo pronaći neko rješenje!
~

L Thyroxin, Letrox ili Euthyrox (T4)

Terapiju pijete uvijek natašte, sat vremena prije jela i kave (idealno) ili bar pola sata prije kave i jela. Odvojite je barem tri sata od svih ostalih tableta koje uzimate (za srce, bubrege, puls, tlak, reumu, artrozu, želudac, šećer…, ali i od antibiotika, antibaby pilula i slično). One, naime, ometaju pretvorbu hormona.
~

Vađenje krvi

Idete li vaditi krv i kontrolirati hormone štitnjače (fT3, fT4) terapiju pijete odmah nakon vađenja krvi, nikako prije. Razlog je tzv. PEAK zbog kojeg nalaz u tom slučaju, ako popijete terapiju prije vađenja krvi, neće biti relevantan.
~
Što je PEAK?  Ukratko: kad popijemo terapiju, odjednom unosimo u organizam određenu količinu hormona koju naša štitnjača inače izlučuje po potrebi 24 sata. U prvih nekoliko sati ta je količina „vidljiva“ u nalazu krvi, pa zato ne pijemo terapiju prije vađenja krvi taj dan, već nakon njega. Npr. ako terapiju popijete u 6:00 h i u to vrijeme je vaš fT4 1.4 ng/dl (0.8-1.7), fT4 će pod terapijom narasti i u 7:00 h će biti oko 1.6, oko 8:00 h fT4 je već 1.8… što nije relevantan nalaz. Vi ste u laganoj hipotireozi, nalaz je nizak, a zbog T4 koji se već kroz terapiju „širi“ u krvi, vaš je fT4 dobar ili čak povišen, pa će vam liječnik možda i sniziti terapiju. Zato se terapija ne pije prije vađenja krvi i to najmanje 12 sati. Idealno je čak pauzirati 24 sata, kako bi se vidjelo pravo stanje hormona, bez tzv. PEAK-a.
~
Kontrolirate li samo TSH nije važno hoćete li popiti terapiju prije, jer samo iz tog nalaza se neće puno saznati. Stoga zaobilazite liječnike koji vam kontroliraju isključivo TSH, jer vam neće moći propisati adekvatnu terapiju.

Uzimanje terapije

Terapija se pije redovito, svaki dan, jer su hormoni u pitanju. Poželjno ju je piti u isto vrijeme i to je idealno. No, ako se nađete u situaciji da je to nemoguće, možete je popiti i 1-2 sata prije ili kasnije. Također se može dogoditi da je popijete u podne (ako ste zaboravili popiti ujutro) ili poslije doručka jer ste jednostavno smetnuli s uma… Ništa strašno. Taj dan će proći, unijet ćete samo malo manju dozu hormona, ali ne paničarite. Ništa se strašno neće dogoditi. Ako se dogodi da zaboravite popiti terapiju ili popijete pogrešnu dozu, ni to nije ništa strašno. Nije problem ako vam se to dogodi, događa se svima. Samo pripazite da se ne ponavlja svaki dan.
~
Terapiju možete piti ujutro, natašte ili navečer, prije spavanja. Važno je da navečer zadnji obrok ne bude poslije 18:00 sati. Želudac mora biti prazan najmanje 4 sata prije uzimanja terapije. Provjerite kako vam više odgovara. Neki se zbog mučnine koju osjećaju ujutro prebace na večernju terapiju, ali ako nemate nikakve popratne tegobe, ostanite kod uzimanja terapije ujutro.

Zaboravili ste popiti terapiju jedan dan?

Ako ste zaboravili da ste ujutro već popili svoju terapiju i uzmete više terapije nego što ste trebali (duplu dozu) možete osjetiti simptome kao što su ubrzani otkucaji srca, anksioznost, uznemirenost i nehotične kretnje. Ako se ovo dogodi i simptomi su jako izraženi, javite se svom liječniku.
~
Ako ste pak zaboravili uzeti terapiju, ne uzimajte dvostruku dozu da biste nadoknadili zaboravljenu tabletu, nego sljedećeg dana uzmite normalnu dozu. U slučaju bilo kakvih nejasnoća ili pitanja u vezi s primjenom terapije, obratite se svom liječniku ili ljekarniku.

Zaboravili ste ponijeti tablete na put?

Ako ste svoju terapiju zaboravili ponijeti sa sobom na duže putovanje ili godišnji odmor, zamolite u ljekarni da vam prodaju tablete koje uzimate. Ako ne žele ili ne smiju, posjetite liječnika u mjestu u kojem boravite ili se javite u ambulantu hitne pomoći. Tamo će vam napisati privatni recept. Pohranite u telefon fotografiju svoje terapije (tablete), nalaza i zadnjeg recepta koji ste dobili. Moguće je i da vam vaš liječnik pošalje recept na email, viber, fax…
~

Savjet plus

Ako vam se dogodi da zaboravite ponijeti svoju terapiju na put, javite u našu FB grupu To nisam ja – to je moja Štitnjača! Grupa ima zaista puno članova, iz svih smo dijelova svijeta i ono najvažnije – poznati smo po međusobnom pomaganju. Zajedno smo jači!
~
~
~
~
~
~
Marina Tibold

Volim pomagati, motivirati i dijeliti svoje iskustvo, jer sam puno naučila o štitnoj žlijezdi i dovela u red svoje simptome. Malo je reći da se osjećam odlično! Medicinska sam sestra i živim u Njemačkoj.

WordPress Ads